HSLC RESULTS 2011

HSLC top ten rank holders













































































1. Prakash Jyoti Kalita (Sankardeb Shishu Vidya Nikatan, Pathshala)
2. Mriganka Nath (Saint Vivekananda Academy, Paqndu)
3. Anwesha Phukan (BL Beria Saraswati, Dibrugarh)
4. Shahin Ahmed (Abhayapuri)
4. Chandrima Khaund (Moran)
5. Tridip Deka ( Moprigaon High School)
6. Himangshu kalita ( Rangia Sankardev Nikatan)
6. Ankita Gogoi (Holy Child, Guwahati)
7. Amijuddin Ahmed (Shishu Niketan, Saigaon)
8. Piyush Kanti Nath (Jamunamukh)
8. Padmaja Talukdar (Saint Mary’s, Guwahati)
8. Baranya saikia (Christ Jyoti, Bokakhat)
8. Jaydeep Medhi (Shishu Niketan, Haibargaon)
9. Devangana Mohan ( Moran Vidyalaya)
9. Ankur Jyoti Das (Sacred Heart, Tezpur)
9. Dikshna Phukon ( Holy Child, Guwahati)
9. Devarshi Nath (Disney Land, Khanapara)
9. Phool Kumar Nath (Bezara)
9. Fazlul Islam ( Bezara)
9. Bhagyashree Deka (Dagaon)
10. Priyam Saikia (Christ Jyoti, Nagaon)
10. Dev raj Bora (Assam Jatiya Vidyalalya)
10. Dorothy Gogoi (Little Star, Bishwanath Chariali)
10. Plabita Sharma (Govt Urban, Nagaon)
10. Suman Shekhar Sharma (Al Amin, Kalgachia)




HSLC top positions (ranks 11 to 20)
11. Alfred Barua (St. Mary’s, Lakhimpur)
11. Manas Pratim Chaudhury ( Dhakuakhana)
11 Pranjit Bharali (Ramdiya)
11. Tanmay Deka (Maligaon Railway School)
12. Prince Vivek Bora (St. Mary’s, Lakhimpur)
12. Rhitika Pathak (Al Amin, Kalgachia)
12. Kalpajyoti Moran (St. Xaviers, Duliajan)
12. Rhishabh Sharma (Little Star, Bishwanath Chariali)l
12. Anirban Chatterjee (Don Bosco, Tezpur)
13. Priya Dutta (Ramswarup English School, Udalguri)
13. Vibhab Goswami (GN Bordoloi, Barpeta Road)
13. Karishma Das (St, Mary’s, Maligaon)
13. Bishwajit Sharma (Udayan Shanti Niketan, Bazara)
13. Dhanjit Deka (Assam Jatiya Vidyalaya)
14. Somesh Saha (Dhupdhara Shishu Niketan)
14. Arindam Kalita (St. Mary’s, Lakhimpur)
14. Bikram Bezbaruah (Tihu High School)
14. Saugat De (Holy Cross, Silchar)
15. Madhurjya Nath (St. Vivekananda, Pandu, Guwahati)
15. Dipankarjyoti Borah (Shishu Bharati, Golaghat)
16. Dipasha Mahanta (St. Mary’s, Guwahati)
16. Abinash Kashyap Borah (St. Mary’s, Lakhimpur)
16. Arnabjyoti Bhuyan (Dhalpur)
16. Amlanjyoti Deuri (Shishu Niketan, Kumarikata)
16. Abinash Medhi (High Secondary School, Bajali)
17. Rajdeep Parashar (Barbhag)
P17. Anup Kumar Kalita (Rangia)
17. Paulomi Bannerjee (Guwahati)
17. Akshay Agarwal (Golaghat)
18. Pinakjyoti Deka (Jorhat)
18. Jayashree Bhuyan (Jorhat)
18. Amit Kumar Deka (Hatigaon)
18. Nilotpal Saikia (Nagaon)
18. Saranga Hazarika (Tezpur)
18. Tanmay Kaushik (Tezpur)
18. Simanta Patgiri (Pathshala)
18. Wasim Youhana (Dhuburi)
19. Dharitri Sharma (Nalbari)
19. Tanvi Pal (Marigaon)
19. Rhituparna Hazarika (Lakh8impur)
19. Mriganka Kashyap Sharma
(Bezara)
19. Mrigakshi Sharma (Guwahati)
20. Himakshi Das (Guwahati)
20. Bibhuti Handique (Sibasagar)
20. Nishartha Sharma (Pathshala)
20. Benumadhab Changmai (Bongaigaon)





High Madrassa top rank holders
Manirul Islam (Satkata)
Abdul Gani (Rangia)
Sabowar Aalam (Sarsaria, Barpeta)